DENETİM HİZMETLERİ

 

            Hükümlüler, denetimli serbestlik kararının niteliğine göre; denetim bürosunda görevli memurlar aracılığı ile evlerinde, iş yerlerinde, kamu hizmeti cezasını yerine getirdikleri kamu kurumlarında veya eğitim gördükleri eğitim kurumlarında, gerektiğinde elektronik cihazlar da kullanılmak suretiyle, toplumun ve mağdurun korunması amacıyla belirsiz aralıklarla ve sık sık denetlenilmektedir.

             Motorize Ekipler ile Denetim

            Denetimlerin etkin bir şekilde yapılabilmesi için denetim bürosunda motorize ekipler kurulmuş olup, bunun yanında kamu hizmeti cezasını grup halinde yerine getiren yükümlülerin çalıştırıldığı kurumlarda, denetim ve takibin yerinde yapılabilmesi amacıyla denetim memurları görevlendirilmektedir.

             Elektronik Kelepçe ile Denetim

            Haklarında belirli yerlere gitmekten yasaklama veya belirlenen konut, yer veya bölgeden çıkmama ya da belirlenen kişilere yaklaşmamaya dair verilen denetimli serbestlik kararları, elektronik cihazlar kullanılmak suretiyle yerine getirilmektedir.
           
             Kolluk Kuvvetleri ile Denetim

            Tehlikeli ve mükerrir suçlular ile uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti yapma, cinsel saldırıda bulunma, aile içi şiddet suçlarında ve ulaşım güçlüğü çekilen yerlerde yükümlülerin denetim ve takibinde, kolluk kuvvetleri ile işbirliği yapılmaktadir.